Ca în fiecare an, în ziua de 31 mai, cadrele militare în rezervă și în retragere, denumite generic ”rezerviști” conform actului normativ prin care s-a instituit această zi, sărbătoresc Ziua Rezervistului Militar.

Și în acest sfârșit de mai, camarazii noștri din filialele teritoriale ale ANCMRR din MAI, de multe ori împreună cu cei din structurile asociative surori, au organizat o serie întreagă de manifestări omagiale, ocazie cu care s-au evocat fapte de arme, realizări din carieră, au fost distribuite diplome de onoare și de excelență și s-au depănat amintiri din tinerețe.

Manifestările din acest an au fost consacrate, totodată, și sărbătoririi a 30 ani de existență a ANCMRR din MAI.  La toate acțiunile participanților le-a fost prezentat mesajul transmis de domnul Lucian Nicolae Bode, ministrul afacerilor interne, precum și salutul președintelui ANCMRR din MAI.

Prezentăm în continuare exemple ale unora dintre aceste evenimente de suflet.

LA SEDIUL MINISTERULUI AFACERILOR INTERNE – Vineri 3 iunie a.c. membrii Consiliului Executiv al Asociației Naționale au fost primiți, la sediul Ministerului Afacerilor Interne de secretarul de stat, domnul Aurelian Păduraru, în vederea marcării Zilei Rezervistului Militar și a celei a Asociației. Cu acest prilej președintele ANCMRR din MAI a înmânat domnului secretar de stat o diplomă de excelență, monografia „30 ani de istorie” și insigna aniversară consacrată sărbătoririi a 30 ani de la înființarea Asociației. Întâlnirea a constituit un bun prilej pentru a trece în revistă preocupările conducerii Asociației, dar și interesul conducerii ministerului, pentru promovarea unor inițiative vizând realizarea obiectivelor statutare. În acest sens merită subliniată abordarea relațiilor dintre rezerviști și cadrele active din minister, domnul secretar de stat subliniind necesitatea implicării mai active a rezerviștilor, grație experienței lor profesionale, în pregătirea viitoarelor cadre ale ministerului, atât la nivelul Academiei de Poliție „Alexandru Ioan Cuza”, cât și al școlilor de subofițeri și agenți de poliție din țară.

MESAJ DE LA UN FOST MINISTRU – Pe pagina sa de facebook, doamna Carmen Dan, fost ministru al afacerilor interne și președinte de onoare al ANCMRR din MAI, a postat următorul mesaj:

Asociaţia Naţională a Cadrelor Militare în Rezervă şi în Retragere din Ministerul Afacerilor Interne funcționează din 5 iunie 1991 și cuprinde aproape 20.000 membri, foşti poliţişti, jandarmi, poliţişti de frontieră, oameni pensionați din unităţi pentru situaţii de urgenţă sau din alte unităţi şi formaţiuni.

Activitatea acestora este una lăudabilă, mai ales că, din august 2007, asociația funcționează și ca organizație de binefacere.

Am avut ocazia să cunosc și să întâlnesc mulți dintre membrii ANCMRR din MAI, oameni care, odată pensionați, și-au canalizat energia, experiența și emoțiile astfel încât contribuția lor la viața instituțională a ministerului în care au funcționat să nu fie deloc de neglijat.

Le urez pensie lungă tuturor membrilor Asociaţiei Naţionale a Cadrelor Militare în Rezervă şi în Retragere din Ministerul Afacerilor Interne și sper ca decidenții actuali și viitori să aibă timp și disponibilitate să asculte și vocea seniorilor!

Carmen DAN

FILIALA ARGEȘ – acțiunea s-a desfășurat la sediul filialei

FILIALA BISTRIȚA-NĂSĂUD – In data de 3 iunie, membri ai filialei ANCMRR din MAI împreună cu invitați ai filialelor de rezerviști surori, ai autorităților locale și ai structurilor active ale MAI din județ, au sărbătorit Ziua Rezervistului Militar și împlinirea a 30 de ani de la înființarea Asociației noastre.

După intonarea Imnului de Stat al României, păstrarea unui moment de reculegere în memoria celor 7 colegi trecuți la cele veșnice in perioada 2020 la zi, președintele filialei a rostit o alocuțiune despre cele două sărbători susmenționate .A dat apoi citire mesajelor Ministrului Afacerilor Interne și al Președintelui Asociației.

S-a continuat cu înmânarea a 11 diplome de excelență și de onoare unor colegi care s-au remarcat in activitățile desfășurate de filială, distribuirea monografiilor Asociației,  precum și a insignelor jubiliare și obișnuite ale Asociației.

Evenimentul s-a încheiat cu o „gustare ardelenească”, binevenită după o perioadă atât de lungă de izolare produsă de pandemie.

FILIALA BRAȘOV – Festivitatea dedicată Zilei Rezervistului a fost organizată în data de 1 iunie, la sediul filialei, ocazie cu care au fost înmânate diplome de onoare membrilor filialei care au activat în structurile superioare ale M.A.I., precum și inspectorilor șefi din inspectoratele de poliție județeană, jandarmerie județeană, situații de urgență, transmisiuni speciale, președinților filialelor surori din M.Ap.N., S.R.I. și Cultul Eroilor „Regina Maria”, președintelui Consiliului județean al pensionarilor și persoanelor vârstnice, precum și medicilor din cadrul Serviciului medical al M.A.I.

FILIALA CLUJ – Sărbătorirea Zilei Rezervistului Militar și a celei de-a XXX-a aniversări a Asociației a avut loc în data de 3 iunie a.c., la activitate participând prefectul județului Cluj, reprezentantul Mitropoliei Clujului, Maramureșului și Sălajului, inspectorii șefi ai inspectoratelor de poliție, jandarmi și situații de urgență, alte cadre militare din structurile Ministerului Afacerilor Interne, foști comandanți  și membri ai filialei Asociației noastre. După prezentarea mesajelor ministrului de interne și al președintelui ANCMRR din MAI au fost acordate diplome de onoare celor prezenți, iar părintele Benedict, reprezentantul I.P.S. Andrei, a binecuvântat masa cu care s-a încheiat manifestarea și participanții la activitate.

FILIALA DOLJ – manifestările prilejuite de acest jubileu au fost organizate la sediul I.J.P.Dolj, cu participarea reprezentanților filialelor asociațiilor de rezerviști din M.A.I., M.Ap.N. și S.R.I., precum și ai altor asociații cu care aceștia cooperează.

FILIALA IAȘI – acțiunea, la care au participat 50 cadre MAI în rezervă și în retragere, a avut loc în sala de festivități a Poliției municipiului Iași, ocazie cu care a fost prezentat mesajul domnului ministru al afacerilor interne, cel al președintelui ANCMMR din MAI și monografia 30 ani de istorie. În continuare au fost înmânate diplome de onoare reprezentanților instituțiilor statului și asociațiilor surori, un număr de 82 diplome de excelență camarazilor din filială, precum și o diplomă de excelență domnului colonel (r) Gheorghe Bozaru care, în data de 16 aprilie a.c., a împlinit venerabila vârstă de 91 ani.

FILIALA MARAMUREȘ – Joi, 3 iunie 2021, la Restaurantul Amaretto din Satu Nou de Jos, în prezența unor invitați din partea Instituțuțiilor din Sistemul național de apărare, ordine publică și securitate națională, a Primăriei Maia Mare, a filialei ANCMRR “Alexandru Ioan Cuza” din M.Ap.N. și a filialei Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria” Maramureș, au avut loc mai multe manifestări dedicate acestei zile, la care au participat atât rezerviștii Asociației, cât și soțiile acestora.

După prezentarea mesajelor de salut ale domnului ministru al afacerilor interne și președintelui ANCMRR din MAI, au fost oferite diplome de excelență celor prezenți, după care au fost prezentate ordinele șefilor Inspectoratului General pentru Situații de Urgență și Inspectoratului General al Jandarmeriei Române prin care au fost acordate titlurile de reservist de onoare unui număr de opt membri ai filialei Maramureș, respectiv domnii colonel (r) Marian Drăgan, locotenent-colonel (r) Sorin Popescu, plutonier adjutant șef (r) Ilie Bacinschi, plutonier adjutant șef  (r) Ioan Lucian Oșan, plutonier adjutant (r) Petru Urda, maistru militar principal (r) Mihai Roman, toți de la IGSU și colonel (r) Marin Teglaș și plutonier adjutant șef (r) Ioan Vanca, jandarmi.

Joi 24 iunie 2021 la Popasul „La Leon”, a avut loc întâlnirea lunară a membrilor sucursalei Târgu Lăpuș a ANCMRR din MAI, filiala „Pintea Viteazu” Maramureș, ocazie cu care au fost făcute cunoscute membrilor informațiile referitoare la viața Asociației, au fost primiți 5 noi membri, a fost încasată cotizația și vizate legitimațiile de membru ale celor prezenți și a fost prezentat numărul 2 al al revistei „Lex et Honor”, editată de filiala județeană. La întâlnire au participat 24 membri ai sucursalei, iar în final camarazii plutonier adjutant șef (r) Valer Tura și plutonier adjutant șef (r) Ioan Bude și-au demonstrat calitățile de masterchief – secțiunea „GULAȘ”.

 

FILIALA MEHEDINȚI – Conferința dedicată sărbătoririi Zilei Rezervistului Militar a fost organizată și s-a desfășurat  la Palatul Cultural “Teodor Costescu” din Drobeta Turnu Severin.

FILIALA MUREȘ – sărbătoarea a marcat atât Ziua Rezervistului Militar cât și a XXX- a aniversare a ANCMRR din MAI 

FILIALA PRAHOVA – Comitetul Executiv al filialei a organizat sărbătorirea  Zilei  Rezervistului  Militar  si  a  infiintarii  A.N.C.M.R.R.  din M.A.I.  într-un  cadru  festiv  la  inspectoratul  judetean  de  politie.

La  întrunire  au  participat  68  membri ai filialei, ocazie  cu  care  a fost prezentat mesajul domnului ministru al afacerilor interne și cel al președintelui Asociației Naționale,  o  sinteză  a  activităților  desfășurate și s-a  tinut  un  moment  de  reculegere  în  memoria  camarazilor plecați  dintre  noi.

Celor  prezenti le-au  fost  înmânate  diplome  de  excelență  si insigne  aniversare,  le-au  fost  adresate  felicitari  tuturor    și  au  fost  sărbătoriți  cei  născuți  în  luna  mai.

FILIALA SĂLAJ – Sărbătorirea Zilei Rezervistului Militar și a Zilei Asociației a avut loc în prezența președintelui de onoare al ANCMRR din MAI, ministrul afacerilor interne, domnul Lucian-Nicolae Bode, originar din zonă.

FILIALA TIMIȘ – Cu prilejul  împlinirii a 30 de ani  de la înființarea celor două asociații naționale, filiala Timiș ,,Colonel Ion Enescu” a A.N.C.M.R.R. ,,Alexandru Ioan Cuza” și filiala Timiș a Asociației Naționale a Cadrelor Militare în Rezervă și Retragere din M.A.I, au organizat o întâlnire colegială a celor două Comitete  Executive.

FILIALA TELEORMAN – Evenimentul, sub forma unui simpozion dedicat Zilei Rezervistului Militar, a fost organizat cu sprijinul Consiliului județean Teleorman, în sala de ședințe a acestei instituții, în prezența președintelui Consiliului județean, a primarului municipiului Alexandria, a șefilor structurilor județene din Sistemul de apărare, ordine publică și securitate națională și ai reprezentanților altor instituții județene cu care acestea cooperează, ai sindicatelor și cei ai veteranilor de război.

La finalul simpozionului, participanților – invitați  și cei peste patruzeci de rezerviști din cele două asociații, din județ – le-au fost înmânate Diplome Aniversare, Diplome de Onoare precum și insigne jubiliare, oferite de către președinții filialei județene ai celor două Asociații naționale ale rezerviștilor militari din M.Ap.N. și M.A.I., locotenent-colonel (r) Ioan Brâncoveanu și colonel (r) Liviu-Sorinel Sandu.

 

2 thoughts on “MANIFESTĂRI DE ZIUA REZERVISTULUI MILITAR ȘI A ZILEI ASOCIAȚIEI

  1. Pingback: 31 Mai – Ziua Rezervistului Militar. Mesajul președintelui asociației A.N.C.M.R.R. din M.AI. – Pompierii Români – Servicii comunitate

  2. Pingback: Ziua Rezervistului Militar – Pompierii Români – Servicii comunitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.