În cadrul manifestărilor prilejuite de aniversarea ”Zilei Rezervistului Militar” 31.05.2024, sâmbătă 11 mai 2024, între orele 09.00-15.30, pe Iazul ”Bosanci” din localitatea Bosanci, Județul Suceava, Sucursala Preutești din cadrul Filialei ”Ștefăniță Vodă” Suceava a ANCMRR din MAI a organizat ediția 2024Concursurilor de șah, table, tenis de masă și de pescuit sportiv la crap, dotat cu ”CUPA REZERVISTULUI”.

La concurs au participat echipe din toate cele 7 sucursale ale filialei.

Întâlnirea participanților a avut loc la muzeul ”Galeria Oamenilor de Seamă” din Fălticeni care cuprinde o serie de documente și exponate diverse, prin care înfățișează fragmente din viața și activitatea a peste 50 de personalități, oameni de cultură iluștri, originari din Fălticeni și din împrejurimi, care au trăit o parte a vieții ori au creat în acest oraș: scriitorii Nicu GaneIon CreangăNicolae BeldiceanuMihail SadoveanuHoria Lovinescu, Sofia Cocea, Ion DragoslavAnton HolbanNicolae LabișIon BăieșuVasile Savel, Aurel George Stino, Nicolae Jianu, Mihail Șerban, criticii și istoricii literari Eugen LovinescuVasile LovinescuMonica Lovinescu, folcloriștii Arthur Gorovei, Mihai Lupescu, Alexandru Vasiliu Tătăruși, actorii Matei MilloGrigore Vasiliu-BirlicJules Cazaban, pictorii Aurel BăeșuȘtefan Șoldănescu, Dimitrie Hîrlescu, oamenii de știință Dimitrie Leonida, Nicolae Grigoraș și mulți alții.

De asemenea, muzeul găzduiește și Centrul cultural româno-american, finanțat de prof. univ. dr. Eliot Sorel, cetățean american născut în Fălticeni.

La concursul de șah s-au clasificat următorii membri ai asociației noastre:

 • locul I- Lt.col.(r) Focșineanu George – sucursala Fălticeni;

 • locul II-Col.(r) Munteanu Mihai – sucursala Preutești;

 • locul III-Plt.adj.șef(r) Coca Gheorghe – sucursala Vatra Dornei;

La concursul de table s-au clasificat următorii membri ai asociației noastre:

 • locul I- Col.(r) Apopei Dan-Zoltan – sucursala Fălticeni;

 • locul II-Plt.adj.șef(r) Lucan Vasile – sucursala Vatra Dornei;

 • locul III-Plt.adj.șef(r)Pîntea Stelică – sucursala Cîmpulung –Moldovenesc;

La concursul de tenis de masă s-au clasificat următorii membri ai asociației noastre:

 • locul I- Plt.adj.șef(r)Cojocariu Cristian – sucursala Preutești;

 • locul II-Plt.adj.șef(r) Bujor Florin – sucursala Preutești;;

 • locul III-Col.(r) Simion Marcel – sucursala Rădăuți;

La concursul de pescuit sportiv s-au clasificat următorii membri ai asociației noastre:

 • locul I- Plt.adj.șef(r)Trifina Constantin – sucursala Preutești;

 • locul II-Col.(r) Vargan Vasile – sucursala Cîmpulung –Moldovenesc;

 • locul III-Plt.adj.șef(r) Țurcanu Neculai – sucursala Vatra Dornei;

Pe echipe sucursalele s-au clasificat astfel:

 • locul I- sucursala Preutești;

 • locul II- sucursala Vatra Dornei;

 • locul III- sucursala Fălticeni

Primilor trei clasați li s-a oferit câte o cupă și o diplomă, iar celorlați concurenți câte o diplomă de participare, inclusiv celor doi bucătari care au oferit tuturor participanților bunătăți tradiționale.

Atmosfera concursului s-a încheiat în cântec de fanfara tradițională.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.