In ziua de 28 mai 2024 filiala Iași a Asociației noastre a organizat, la Cercul Militar Iași, împreună cu filiala „Henri Coandă” Iași a ANCMRR din M.Ap.N., festivitățile dedicate Zilei Rezervistului Militar și a aniversări înființării celor două structuri asociative surori.

Au participat la eveniment, dl Mihai Chirică, primarul municipiului Iași, comandantul Garnizoanei Iași, dl col. Claudiu Tamaș, dl col (r.) Gheorghe Pancu, președintele ANCMRR din MAp.N „Henri Coandă” filiala Iași, dl col. (r.) Cezar Cobuz, președintele Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria” filiala Iași, dl cms. șef Spiridon D. locțiitor al șefului IPJ Iași, dl. col. dr. Dan Prisacaru, Directorul filialei Iași a Muzeului Militar Central București, precum și peste 70 de rezerviști, membri ai celor două filiale

Au fost prezentate, de către organizatori și invitați, alocuțiuni privind cele două sărbători, precum și importanța și rolul rezerviștilor în actuala conjunctură externă.

În final conducătorii celor două filiale au acordat participanților și invitaților Diplome de Merit, Diplome de Excelență și Diplome de Onoare.

Filiala Iași a acordat un număr de 7 Diplome de Excelență reprezentanților structurilor care i-au sprijinit activitatea, precum și 25 Diplome de Onoare rezerviștilor, membri ai acestei filiale, care s-au remarcat prin activitățile desfășurate în cadrul Asociației noastre.

Activitatea s-a încheiat cu o „agapă frățească” la Popota Garnizoanei Iași.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.