Doamnelor şi Domnilor,

Dragi camarazi,

Dorind şi pregătindu-ne să întâmpinăm cum se cuvine marile sărbători ale Neamului Românesc şi Ziua Rezervistului Militar – 31 Mai 2014.

Fiind convinşi, şi viaţa a confirmat, că numai temeinic organizaţi de sine stătător, în spirit de unitate şi camaraderie ostăşească, putem face faţă oricăror provocări cu care noi, familiile noastre precum şi camarazii din activitate, ne confruntăm în această perioadă de dezvoltare a ţării şi a lumii contemporane.

Ca militari împătimiţi ai datoriei către ţară, satisfăcută în cele 3-4 decenii în unităţile de poliţie, jandarmi, poliţie de frontieră, unităţi pentru situaţii de urgenţă şi alte unităţi ale Ministerului Afacerilor Interne; Îndrăgostiţi de patria noastră strămoşească, cu sufletele şi inimile înaripate de faldurile Drapelului tricolor, în faţa căruia am depus Jurământul de credinţă; Însufleţiţi de puterea de convingere a celor 22 de ani de activitate ai Asociaţiei noastre – A.N.C.M.R.R. – M.A.I., care numără în prezent peste 21.000 de membri, cu filiale în toate judeţele ţării şi în municipiul Bucureşti şi peste 140 de subfiliale în municipii, oraşe şi grupuri de comune.

Conlucrând strâns cu toate asociaţiile similare din Sistemul de Apărare, Ordine Publică şi Siguranţă Naţională pe baza Protocoalelor încheiate; Asociaţia noastră funcţionează sub patronajul Ministerului Afacerilor Interne, ministrul acestei instituţii centrale de stat fiind preşedinte de onoare.

Ca urmare a activităţilor desfăşurate, a rezultatelor obţinute în îndeplinirea scopurilor şi obiectivelor sale statutare, bucurându-se de aprecieri deosebite din partea asociaţiilor similare, prin Hotărârile de Guvern nr. 869/2007 şi 956/2007, Asociaţia a primit statutul de utilitate publică şi de binefacere. Astfel, Asociaţia noastră a devenit un partener credibil, competent şi eficient în problemele care preocupă cadrele militare în rezervă şi în retragere şi familiile acestora.

Un exemplu în acest sens îl constituie modul în care Asociaţia noastră, împreună cu celelalte asociaţii din Sistemul de Apărare, Ordine Publică şi Siguranţă Naţională, s-a implicat în problema pensiilor cuvenite militarilor, în aplicarea prevederilor Legilor privind Statutul cadrelor militare, Statutul poliţistului şi în acţiunea de recalculare şi revizuire a pensiilor militarilor şi ale poliţiştilor, din care marea majoritate nu a pierdut, ci a câştigat.

Asociaţia noastră are relaţii strânse şi fructuoase cu toate departamentele M.A.I., reglementate prin Ordinul M.A.I. nr. 615/1996, prin care s-a oferit posibilitatea participării cadrelor militare în rezervă şi în retragere şi a poliţiştilor pensionari la îndeplinirea unor sarcini şi misiuni specifice, continuându-se astfel îndeplinirea îndatoririlor pentru care am jurat patriei noastre.

Conferinţa extraordinară din 7 noiembrie 2014 a fost preocupată de faptul că aderarea la Asociaţie nu este cât de cât proporţională cu sporirea numărului celor trecuţi în rezervă şi retragere, cu preponderenţă din generaţia ultimilor 10-12 ani, care ar putea fi propozabili pentru înlocuirea celor cu vârste înaintate, inclusiv în organele de conducere ale Asociaţiei.

Fără îndoială că reprezentarea şi vocea Asociaţiei noastre ar fi mai pregnanate şi mai puternice, dacă numărul membrilor săi ar fi mai mare.

Stimaţi şi iubiţi camarazi,

Membrii fondatori care au pus temelie acestei minunate „Case” – care se numeşte „Asociaţia Naţională a Cadrelor Militare în Rezervă şi în Retragere din M.A.I.” nu mai sunt, ei se află acolo sus în ceruri, se roagă pentru noi la Bunul Dumnezeu, printre care generalul de armată Jean Moldoveanu, generalul de armată Dumitru Penciuc, generalul locotenent Constantin Guţu, generalul locotenent Vasile Adomnichi, generalul locotenent Petre Carp, generalul maior Emil Milescu, generalul de brigadă Eugen Epure, generalul de brigadă Ovidiu Dranga şi mulţi alţii.

De acolo, din zările cerului, ei ne cheamă la solidaritate între noi, camaraderie ostăşească, unitate, dezvoltarea şi întărirea a ceea ce înaintaşii noştri au clădit cu atâta trudă în interesul generaţiilor prezente şi viitoare ale cadrelor militare în rezervă şi poliţişti pensionari din Ministerul Afacerilor Interne şi, mai presus de orice, în interesul Patriei.

Stimaţi şi iubiţi camarazi,

Având în vedere cele prezentate, Consiliul Executiv vă adresează Apelul nostru călduros, plin de speranţe şi încredere, să veniţi alături de noi, să consolidăm „Asociaţia Naţională a Cadrelor Militare în Rezervă şi în Retragere din Ministerul Afacerilor Interne”.

Cu sufletele şi inimile deschise aşteptăm să veniţi în mijlocul nostru, să vă adresaţi comitetelor de conducere ale filialelor judeţene, întărind astfel rândurile noastre, puterea organizaţiei, în apărarea drepturilor legitime ce ni se cuvin, continuarea îndeplinirii obligaţiilor ce ne revin, făcând parte cu onoare, cinste şi demnitate din Rezerva Oştirii Române.

Vă aşteptăm ! Nu întârziaţi !

Vă dorim ani mulţi în deplină sănătate !

ÎN NUMELE CONSILIULUI EXECUTIV AL ASOCIAŢIEI

Preşedinte
General-locotenent (r.) dr. Ioan HURDUBAIE

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.